ECTACOINC.PL | Recenzja JetBook Color | ectaco

See on Scoop.itJetBook K-12 Education eBook System ECTACO

Kolor

 

Trzeba oczywiście napisać słów kilka o kolorach. Do tej pory spotykane były czytniki z 8 lub 16 poziomami szarości. Nie jest to jeszcze kolor, jakiego byśmy oczekiwali, przeglądając zdjęcia. Czytnik wyświetla 256 kolorów i sprawdza się to dobrze w przypadku małych grafik, ikon czy podglądu okładek książek. Zdjęcia są sporo ciemniejsze niż np. na ekranach LCD. Kolor sprawdza się dobrze w przypadku czytania prasy i tym podobnych tekstów. Jest to po prostu wygodniejsze, łatwiej można wychwycić pewne szczegóły (wpływ ma zapewne też duża rozdzielczość).

 

Ekran

 

Ectaco wyposażył swój nowy czytnik w wyświetlacz Triton firmy E-Ink. E-Ink od długiego czasu ścigał się z Qualcomm, który jako pierwszy zamierzał wypuścić swoje ekrany Mirasol na ogólnodostępny rynek, między innymi w czytnikach Hanvon. Wiele się mówiło, że najprawdopodobniej to one znajdą się w naszym kraju, ale jak widać E-Ink ich wyprzedził. Kolorowy wyświetlacz posiada 9,7 cala oraz rozdzielczość 1600 x 1200 oraz 4096 kolorów. Nie jest podświetlany, więc nie męczy oczu jak LCD. Niemniej jednak jest stosunkowo ciemniejszy, niż Vizplex czy Pearl, ale jak wiadomo, pierwsze czarnobiałe e-czytniki też szokującym kontrastem nie biły. W słabo oświetlonym pomieszczeniu czytanie sprawia więc trochę kłopotu.

 

Czytanie

 

Formaty takie jak MOBI, RTF czy FB2 są odczytywane bardzo przyzwoicie, mają także możliwość zmianę czcionki. W formatach takich jak EPUB czy PDF zoom wyświetlany jest w procentach. Menu w czytanej jest bardzo proste, w postaci kolumny i przy tym bardzo duże. Dla słabo widzącej osoby może to być duży plus, niemniej jednak jeśli lista opcji jest długa, trzeba ją sukcesywnie przesuwać. Plusem jest obecność trybu reflow dla PDFów. Niestety, czytnik nie ma możliwości zmiany orientacji papieru.

Przekartkowanie czytanej publikacji też jest całkiem dobre – trwa 1-2 sekund.

Tekst można zaznaczać stylusem i przenieść go od razu do słownika. Niemniej jednak nie jest dostępny język polski. Notatek za pomocą zaznaczania tekstu na razie nie udało mi się zrobić, niemniej jednak dostępne jest narzędzie Zakładka oraz Notatka Odręczna w niektórych formatach plików.

 

www.ectaco.cz , www.ectaco.fr , www.ectacoinc.co.uk  , www.ectaco.es

See on ectaco.blog.pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s